Wydawca treści
Zaproszenie do lasu
Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca do aktywnego wypoczynku na łonie natury, to zapraszamy do lasu oraz do obiektów znajdujących się na terenie naszego nadleśnictwa.
WIATA REKREACYJNO-DYDAKTYCZNA
Tuż przy leśniczówce Rzeczyn znajduje się Wiata rekreacyjno-dydaktyczna, z której można korzystać cały rok. W wiacie znajdują się stoły i ławy ( ok.70 miejsc siedzących) oraz miejsce na ognisko. Przy kompleksie znajduje się parking, na którym posadowiona jest przenośna toaleta TOI TOI.
Istnieją 3 sposoby korzystania z wiaty:
- Nieodpłatnie, bez rezerwacji: w ramach swobodnego pobytu indywidualnego lub grupowego,
- Nieodpłatnie z rezerwacją: na wniosek placówki edukacyjnej- dotyczy dzieci i młodzieży, przebywających w lesie podczas zajęć edukacyjnych lub wycieczek,
- Odpłatnie z rezerwacją: dla wszystkich imprez zorganizowanych na wniosek z wcześniejszym uzgodnieniem terminu korzystania z wiaty, pod nr tel. 67 256 40 97 i przesłaniem wniosku na adres: krzyz@pila.lasy.gov.pl.
Każdy korzystający z wiaty wyraża zgodę na postanowienia regulaminu obiektu (regulamin dostępny w zakładce "Zasady korzystania z lasu”) oraz zobowiązuje się do ich przestrzegania.
ŚCIEŻKI EDUKACYJNE
Na terenie leśnictwa Rzeczyn w pobliżu wiaty rekreacyjno-dydaktycznej znajdują się trzy ścieżki edukacyjne: o gospodarce leśnej, o tematyce pszczelarskiej oraz o ochronie lasu i przyrody – ścieżka prowadzi wzdłuż drogi.
Na ścieżkach znajdują się tablice edukacyjne, światowidy, dendrofon, gry i labirynty interaktywne. Każdy miłośnik przyrody znajdzie tu coś ciekawego.
WIATY EDUKACYJNO - TURYSTYCZNE
Na terenie Leśnictwa Radzyń w Kuźnicy Żelichowskiej oraz Leśnictwa Dębina znajdują się dwie wiaty turystyczno- edukacyjne wraz z tablicami edukacyjnymi. Z pierwszego miejsca rozciąga się wspaniała panorama na jezioro Radzyń Duży, a druga wiata znajduje się nad rzeką Drawą. Piękne urokliwe miejsca są perełkami lasów Nadleśnictwa Krzyż.
ŚCIEŻKA HISTORYCZNO - PRZYRODNICZA IM. HANSA PAASCHE
W Nadleśnictwie Krzyż znajduje się ścieżka historyczno- przyrodnicza związana z pozostałościami osady „Waldfrieden” („Leśne Zacisze”). Znajduje się ona na terenie Leśnictwa Zacisze, w środku oddalonego od terenów zamieszkałych przez ludzi kompleksu leśnego. Mieszkał tu Hans Paasche - niemiecki intelektualista, ekolog, filozof, wegetarianin, zdeklarowany pacyfista, aktywista na rzecz ochrony zwierząt i uznany działacz młodzieżowy. Żył w latach 1881-1920 i był jednym z najbardziej radykalnych pacyfistów niemieckich. Został zamordowany (21 maja 1920 r.) przez bojówki radykalnej prawicy nazistowskiej. Zabudowania majątku, w tym budynek dworu, przetrwały II wojnę światową. Rozszabrowany dwór popadł jednak w ruinę i dziś pozostały po nim tylko resztki fundamentów. W 2005 roku, w 85 rocznicę śmierci Hansa Paaschego powstała ścieżka historyczno- przyrodnicza „Zacisze”, której wytyczeniem i oznakowaniem zajął się Klub Miłośników Turystyki Rowerowej „Dynamo” wspólnie z młodzieżą gimnazjalną z Krzyża Wlkp. (Gimnazjum im. Polskich Noblistów). Od lat, ścieżką i okolicą wokół pozostałości po osadzie opiekuje się Leśniczy Leśnictwa Zacisze Leszek Kałużny.
Ścieżka przebiega po śladach dawnych zabudowań dworu, zaczyna się przy schodach prowadzących z drogi do niewidocznych już pozostałości po zabudowaniach-stąd ich nazwa „schody do nieba”.
Z innych ciekawostek znajdujących się na ścieżce należy wymienić drzewo- klon jawor będący pomnikiem przyrody. Został on wpisany do rejestru pomników przyrody, ma 25 metrów wysokości oraz 621 cm obwodu.
MIEJSCA POSTOJU POJAZDÓW
Na terenie nadleśnictwa znajduje się 6 miejsc postoju pojazdów. Turyści mogą w bezpiecznym miejscu pozostawić swoje pojazdy, a następnie udać się do okolicznych lasów pieszo lub na rowerach. Regulamin korzystania z miejsc postoju pojazdów znajduje się w zakładce "Zasady korzystania z lasu”.
Ruch pojazdem silnikowym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi (Zasady udostępniania lasów opisane są w 5. Rozdziale Ustawy o lasach). Oznacza to, że do lasu możemy wjechać drogą leśną tylko wtedy gdy, jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazem dopuszczającym ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy miejsca postoju pojazdów).