Lista aktualności Lista aktualności

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Krzyż zarządza lasami Skarbu Państwa o pow. 21,3 tys. ha, położonymi w północno - zachodniej części województwa wielkopolskiego w powiecie czarnkowsko - trzcianeckim.

Pod względem przyrodniczo-leśnym jest to Wielkopolsko-Pomorska Kraina Przyrodniczo-Leśna, z mezoregionami: Pojezierza Wałeckiego, Puszczy Noteckiej oraz Równiny Drawskiej (obszar wzdłuż rzeki Drawy, od miasta Krzyż do północnych granic nadleśnictwa). Obszar ten powstał w fazie pomorskiej zlodowacenia bałtyckiego. Zbudowany jest przede wszystkim z piasków sandrowych naniesionych przez wody wpadające do pradoliny Noteci i Warty. Dawnym szlakiem odpływu wód topniejącego lodowca płynie dzisiaj rzeka Drawa.

Nadleśnictwo Krzyż jest nadleśnictwem jednoobrębowym, podzielonym na 12 leśnictw i gospodarstwo szkółkarskie. Obecnie aż 35% lasów nadleśnictwa to pierwsze pokolenie lasu na gruntach porolnych, charakteryzujące się niską naturalnością. Olbrzymią większość powierzchni nadleśnictwa (73%) to siedliska borowe, które na ogół pokryte są monokulturami sosnowymi z minimalną ilością domieszek. 23% powierzchni zajmują siedliska lasów mieszanych i liściastych, a pozostała powierzchnia to siedliska wilgotne i bagienne (4%)
.

Zasada gospodarcza lasu wielofunkcyjnego ściśle związana jest z ochroną przyrody. 3505,38 ha lasów objęto statusem lasów ochronnych – głównie wodochronnych, co przekłada się na proekologiczne ograniczenia w zakresie ich zagospodarowania.

Na gruntach Nadleśnictwa i w jego zasięgu terytorialnym występuje wiele rodzajów chronionych obiektów przestrzennych i punktowych, powołanych na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Należą do nich 2 obszary chronionego krajobrazu "Dolina Noteci" i "Puszcza nad Drawą", otulina Drawieńskiego Parku Narodowego, 37 użytków ekologicznych, 4 obszary "Natura 2000", 29 pomników przyrody ożywionej oraz licznie występujące gatunki roślin, grzybów i zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. Do tych ostatnich należą między innymi stanowiska lęgowe bielika, kani rudej, rybołowa i bociana czarnego, a ostatnio także sokoła wędrownego.

Nadleśnictwo udostępnia las społeczeństwu w zakresie nauki, turystyki i wypoczynku. Piękno krajobrazów i różnorodność przyrodnicza terenów w zasięgu nadleśnictwa przyciąga co roku rzesze turystów. Wspaniała rzeka, liczne jeziora w scenerii świetlistych, pełnych grzybów i jagód borów to tereny wymarzone do wypoczynku. Przez lasy, pola i miejscowości prowadzą szlaki turystyki pieszej, rowerowej i konnej ułatwiające dotarcie do punktów widokowych, pomników przyrody, atrakcyjnych uroczysk i zabytków kulturowych. Na rzece Drawa organizowane są spływy kajakowe o uznanej w kraju renomie. By pobyt w lesie połączyć z zainteresowaniem społeczeństwa wiedzą przyrodniczą i zagadnieniami gospodarki leśnej, głównie z myślą o młodzieży urządzono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną w leśnictwie Rzeczyn, gdzie organizowane są spotkania, konkursy i pikniki. W kilku miejscach na terenie nadleśnictwa powstały także punkty służce wypoczynkowi i rekreacji.

Nadleśnictwo Krzyż prowadzi gospodarkę leśną na podstawie Planu Urządzania Lasu obowiązującego w latach 2023 - 2032 zatwierdzonego Decyzją Ministra Środowiska z dnia 30 maja 2023 roku, nr DLŁ-WGL.8100.15.2023.LP 2610132.10101643.8160371.

Opracował na podstawie Elaboratu PUL na lata 2023-2032: Marek Andrzejewski