Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu i drewna

Użytkowanie lasu i drewna to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Z ciekawostek: pierwsze ślady używania ognia zostały przez naukowców datowane na 800 tys. lat. Jest to najstarszy ślad użytkowania drewna, czyli także lasu, przez naszych przodków. Więcej na ten temat można poczytać w artykule na stronie Science In Poland: https://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news%2C92928%2Cslady-uzywania-ognia-sprzed-800-tys-lat.html

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu"O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m3 drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z……..

Co ciekawe, drewno w większości pochodzi z zabiegów hodowlanych, czyli z trzebieży wg poniższego wykazu:

  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu
  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Wielkość pozyskanie drewna w Nadleśnictwie Krzyż wyznaczona jest etatem cięć zawartym w Planie Urządzania Lasu, tzw. „operacie urządzeniowym”. Średnioroczne zadania wynikające z Planu Urządzania Lasu Nadleśnictwa Krzyż przedstawiają się następująco:

Ogółem pozyskanie drewna 108 281 m3
w  tym w użytkowani rębnym 47 485 m3
w użytkowaniu przedrębnym 60 796 m3
Powierzchnia użytkowania rębnego 215 ha
w tym powierzchnia rębni zupełnych 126 ha
powierzchnia rębni  złożonych 89 ha
Powierzchnia użytkowania przedrębnego 1351 ha
w tym powierzchnia trzebieży wczesnych 349 ha
powierzchnia trzebieży późnych 1002 ha

Dzięki zrównoważonemu prowadzeniu gospodarki zapewnimy cenny surowiec jednocześnie powiększając zasoby i polepszając jakość lasów, którymi zarządzamy.

Drewno pozyskane na terenie naszego nadleśnictwa zaspokaja potrzeby przede wszystkim odbiorców krajowych: trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych a docelowo do nas wszystkich w postaci materiałów budowlanych, mebli, narzędzi, czy papieru w tym toaletowego.

Opracował: T. Judek, Z. Ziemski