Asset Publisher
100-lecie Lasów Państwowych – wspólne działania dla przyrody
Lasy Państwowe w tym roku świętują swoje stulecie!
Ta okrągła rocznica przypadła dokładnie 28 czerwca 2024 roku – sto lat po wydaniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzenia powołującego Lasy Państwowe. Jubileusz to okazja do refleksji nad osiągnięciami i wspólnego świętowania, a także czas na podejmowanie kolejnych działań, które przynoszą korzyści naturze.
22 listopada 2024 roku w Nadleśnictwie Krzyż, w Leśnictwie Dębina odbyło się wydarzenie, które idealnie wpisuje się w ten wyjątkowy jubileusz. Gościliśmy Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile – Pana Jacka Zwierzyńskiego, a także delegację z Nadleśnictwa Smolarz na czele z Nadleśniczym Panem Sławomirem Kaźmierczakiem. Wspólnie, podjęliśmy inicjatywę, która ma realne znaczenie dla przyrody.
Symboliczny gest na stulecie
„100 brekinii z okazji 100-lecia Lasów Państwowych!”
W ramach obchodów stulecia postanowiliśmy zrobić coś, co pozostawi trwały ślad w naturze. Wspólnie ogrodziliśmy 100 młodych drzewek jarzębu brekini – wyjątkowego gatunku, które to samodzielnie wyrosły z nasion na terenie Leśnictwa Dębina. Dzięki tej akcji młode drzewa są teraz chronione przed zniszczeniem, np. przez zwierzęta.
Dlaczego jarząb brekinia?
Jarząb brekinia (Sorbus torminalis), znany również jako brekinia lub brzęk, to jeden z najrzadszych gatunków drzew w Polsce, objęty ścisłą ochroną. Jego los jest diametralnie różny od losu popularnej jarzębiny której pełno dookoła. Dzięki zaangażowaniu Leśniczego Sebastiana Niezborały, który od lat dba o ten gatunek, udało się stworzyć bezpieczne warunki dla tych niezwykłych drzewek.
Współpraca i wspólne cele
Akcja nie tylko przyniosła wymierne korzyści dla przyrody, ale również była doskonałą okazją do integracji, wymiany doświadczeń i wspólnego świętowania. To spotkanie udowodniło, jak ważna jest współpraca i wspólne zaangażowanie w działania na rzecz ochrony przyrody.
Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób uczcić stulecie Lasów Państwowych i mamy nadzieję, że te wyjątkowe drzewa będą rosły zdrowo przez wiele lat. To jednak nie koniec naszych wspólnych działań – kolejne inicjatywy są już w planach!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do śledzenia naszych dalszych działań.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o 100 leciu Lasów Państwowych zajrzyj w poniższy link:
100 lat temu powstał statut „Polskich Lasów Państwowych" — Lasy Państwowe